Martin Fiala | Portfolio


NovinkyPřidáno: 6/05/2012 13:45:25

Od 25.5. do 31.8. proběhne na několika ti místech autorská výstava černobílých fotografií focených na kinofilm Nikon FM a vyvolávány klasickým způsobem. Na výstavě také vystavuje kolegyně Zuzana Dvořáková. Cíl výstavy je srovnat fotografie focené na klasický kinofilm a digitalní technologií. Více na www.cernobilo.cz.

Přidáno: 23/12/2011 17:03:50

PF 2012

Přidáno: 25/09/2011 14:04:44

V září 2011 jsem se rozhodl si pořídit kinofilmovou zrcadlovku. Nebyl bych to já, kdybych nevzal 40 let starého Nikona FM + motorový grip Nikon MD-11. Pro vyvolávání zejména černobílých fotografií (na barevnou kinofilmovou se ani nepřipravuji a ani to většinou po domáckém postupu nejde) jsem byl nucen vybudovat „černou komoru“.  Vznikla u mě doma v kotelně, kde již sídlí server. Pár úprav, trochu vrtání a přidělávání poliček dalo k vzniku útulné místnost.

Co se týká Nikona, jsem ohromen. I když je nějak 35-40 let starý (přesně už to nezjistím) tak je ve velmi dobrém stavu. Jen zrcadlo je jemně poškrábané, ale na výsledku to nemá žádný vliv. I na takto staré foťáky se dají použít novější objektivy. Stačí, když mají kroužek pro ovládání clony. Když jsem nasadil na Nikon FM širokoúhlý objektiv Sigma 15-30mm, tak teprve nyní jsem poznal kouzlo FullFrame a rozsah zorného pole 110°. Kontabilita s bleskem (Nissin Di866 for Nikon) je také téměř plnohodnotná, jen se musí přepnout na manuální režim (TTL měření samozřejmě Nikon FM nedisponuje). Takže ani kabel na propojení s bleskem není třeba (to se týče i odpalovaček Phottix Strato). Na závěr přikládám pár fotek.

Přidáno: 28/07/2011 20:58:51

Od 7. 6. do  18. 6. 2011 jsem absolvoval cyklo tour napříč bývalým Československem Na kole dětem  v roli oficiálního fotografa. Trasa měřila 1350 Km, začínalo se v Aši (CZ) a končilo se v nejzápadnějším městě Slovenska – Nová Sedlica.  Již dříve s kolegou z Design studio M jsme připravovali pro tento projekt webové stránky, grafické a fotografické práce, návrh dresů a vše ostatní co se týkalo propagace.

Fotografie z cyklo tour můžete vidět na oficiálních stránkách projektu www.higbic.cz. Deník z cesty, který jsme pro příznivce projektu na cestě připravovali, najdete též na stránkách (přímý link). 

Přidáno: 19/07/2011 20:11:27

Od 11. - 12. 6. (14:00 - 18:00) proběhne během Slavností města Pohořelic VII i doprovodná výstava na téma Abstract night (Noční abstrakt). Výstava bude směřována do večerního a nočního života z neobvyklých pohledů. Druhá poloviny výstavy je zaměřena na Body painting, kde fotografie budou zobrazeny pod UV světly. Výstava bude doplněna i o abstraktní hudbu k danému tématu.

Výstava se koná ve staré "Konírně" na ulici Pšeničná (mapa).

Adresa: Pšeničná - "Konírna" (bez č. p.), 691 23 Pohořelice (mezi Brnem a Mikulovem).

Po telefonické (+420 720 135 078) nebo e-mailové( [email protected]) domluvě je možné pro větší skupinky lidí výstavu navštívit i v jiný než uvedený termín.

 

Proces abstrakce můžeme chápat jako jednu z radikálních vizuálních koncepcí, která v dějinách výtvarného umění zcela přehodnotila proces tvorby. Abstraktní umělec usiluje o takové dílo, které skutečnost zevšeobecňuje za pomoci výtvarné redukce reality. Abstrakce patří nejenom k bytostnému uměleckému jazyku a způsobu vyjadřování, ale zahrnuje rovněž důležitý moment procesu myšlení při přechodu od smyslového k racionálnímu způsobu poznání.  Abstrakce je ve své krystalické podobě hotový výsledek tohoto procesu. Fotograf a výtvarník, který od spatřené reality abstrahuje, dopouští se vědomě řady reduktivních zásahů viděného. Redukce viděného pomocí znaků, symbolů, barevných tónů a zástupných linií. Vědomá redukce intenzity smyslových podnětů na vztahy a vlastnosti konkrétních jevů. Nově zkonstruovaná vizuální forma pak nám divákům přináší zcela novou náladu a chvění neopakovatelné atmosféry jedinečného okamžiku. Právě abstraktní pojetí noci, které nám představují mladí výtvarníci pohořelicka obohacuje běžné způsoby vyjádření o mocný a temný prvek symbolické povahy, prvek noci. Noc, obklopující okolí temnotou, zvýrazňuje osvětlením jevy a předměty, které by se v denním světle ztratily. Aby bylo možno v hájemství noci možné spatřit cokoliv konkrétního, je zapotřebí světla a osvětlení. Iluminace nočního světa přináší nový pohled na povahu skutečnosti, zachycení světelných záblesků dodává jevům novou kvalitu, která je hodná naší pozornosti. Noční město, noční portrét či světelná kresba k nám promlouvají zcela novým jazykem, kterému jsme odvykli rozumět. Pojďme mu společně porozumět. Abstrahování prostoru noci odhaluje novou kvalitu světa tím, že podporuje naši imaginaci a představivost. Pojďme se nechat pozvat do neobyčejného království noci, která je zpřístupněna pomocí estetiky světla, pojďme se nechat mladými vizuálními umělci pozvat na jedinečný svátek abstraktní noci.

Přidáno: 19/07/2011 20:03:54

Na začátku července roku 2010 jsem pro Pohořelickou politickou stranu realizoval fotografii pro kampaň, fotografie hlavních kandidátu a fotografie na kandidátní listinu. Kampaň se velmi povedla a billboard visel několik měsíců na tabuli u restaurace U Vavříku v Pohořelicích.